2021 NPC Panhandle Showdown

NPC
Years: 2021 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Elliott Dermond
Heavyweight
1. Elliott Dermond
2. Travis Brannon
3. Aaron Malory

Light Heavyweight
1. Eric Rydecki
2. Blake Moore
3. John Cubit

Middleweight
1. Jerome Drakeford
2. Adam Alexander
3. Johnnie Brown
4. Brook Herrington
5. Leonard Burden

True Novice
1. Luke Jimenez

Masters Over 40
1. John Cubit

Masters Over 50
1. Jerome Drakeford
2. John Cubit

Masters Over 60
1. Gregory Washington
2. Chuck Jones

Masters Over 70
1. John Cohen

FIGURE

Overall Winner
Rhonda Wilwerding
Class A
1. Rhonda Wilwerding
2. Stephany Sanchez

Class C
1. Mary Hopkins

Masters Over 35
1. Mary Hopkins

Masters Over 50
1. Rhonda Wilwerding

BIKINI

Overall Winner
Reba Lynn
Class A
1. Ana Grace Livingston

Class B
1. Brittany Desotell
2. Nicollette Damron
3. Chelsea Waddell
4. Stormi Brown
5. Amanda Huerta
6. Jazmin Martinez
7. Melanie Carter

Class C
1. Erin Lougon
2. Tamara Yesil
3. Heather Slade
4. Kellyann Howard

Class D
1. Morgan Royer

Class E
1. Janie Chow
2. Amber Tannoia
3. Mieke Cermely
4. Adrian Intile
5. Avery Thompson

Class F
1. Reba Lynn

Novice Class A
1. Brittany Desotell
2. Nicollette Damron
3. Chelsea Waddell
4. Tamara Yesil
5. Kellyann Howard

Novice Class B
1. Janie Chow

Novice Class C
1. Amber Tannoia

Teen
1. Tamara Yesil

True Novice
1. Janie Chow
2. Tamara Yesil
3. Stormi Brown
4. Amber Tannoia
5. Jazmin Martinez
6. Morgan Royer
7. Avery Thompson
8. Kellyann Howard
9. Melanie Carter

Masters Over 35
1. Erin Lougon
2. Adrian Intile

Masters Over 40
1. Heather Slade

Masters Over 45
1. Ana Grace Livingston

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Blouin
Class A
1. Tyler Walters
2. Keith Switzer

Class B
1. Christopher Cyphers
2. Juan Souza
3. Brian Panchaud

Class C
1. Matthew Blouin
2. Michael Martin
3. Stormey Duncan
4. Jeremy Faulk
5. Szymon Lubecki
6. Devin Brown
7. Marcus Mccormick K
8. Cole Stillwater
9. Ross Falduto
10. Adam Rhinehart

Class D
1. Jarrod Reed
2. Corey Carter
3. Drake Arnold

Novice
1. Miguel Dumas
2. Jarrod Reed
3. Drake Arnold
4. Corey Carter
5. Marcus Mccormick K
6. Cole Stillwater
7. Ross Falduto
8. Adam Rhinehart
9. Chuck Jones

True Novice
1. Jarrod Reed
2. Szymon Lubecki
3. Devin Brown
4. Alexander Reichel
5. Ross Falduto
6. Cole Stillwater
7. Daniel Frankkin

Masters Over 50
1. Michael Martin
2. Keith Switzer
3. Daniel Frankkin
4. Brian Panchaud
5. Chuck Jones

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Stegall
Class A
1. Michael Stegall
2. Cesar Jurado
3. Johnnie Brown

Class B
1. Austin Meehan
2. Robert DeVincentis
3. Brayden Lynn
4. Chris Gibson
5. Adam Alexander
6. Aaron Willey
7. Szymon Lubecki
8. Brook Herrington
9. Isaiah Craft

Class C
1. Bryan Hayden
2. Matthew Andrews
3. Ryan Scott

Class D
1. Daniel Kirkland
2. Jared Watson
3. Clay Horton
4. Tj Declet Jr

Novice
1. Chris Gibson
2. Matthew Andrews

Teen
1. Jordan Davidson

True Novice
1. Michael Stegall
2. Jared Watson
3. Szymon Lubecki
4. Ryan Scott
5. Luke Jimenez

Masters Over 40
1. Robert DeVincentis
2. Jared Watson
3. Brook Herrington

Masters Over 50
1. Robert DeVincentis
2. Jerome Drakeford
3. Chuck Jones

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Leanne Hardin

True Novice
1. Leanne Hardin

WELLNESS

Overall Winner
Stephany Sanchez
Class A
1. Stephany Sanchez
2. Erin Lougon
3. Casey Crews

Class C
1. Avery Thompson

Novice
1. Casey Crews