2021 NPC Kentucky Muscle Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Justin Wallace
Super Heavyweight
1. Justin Wallace
2. Bill Vissi
3. Nick Arnold

Heavyweight
1. Travis Jenkins
2. Tyler Hutchinson
3. Robert Rudolph

Light Heavyweight
1. Chad Andrade
2. Chad Martin
3. Charles Owens
4. Billy Bergschicker
5. David Wayne Gandee
6. Scott Zimmerman
7. Heath Jones

Middleweight
1. Benjamin Scott
2. Joshua Dean
3. Nicholas Hasselbock
4. Davion Rose
5. Nicolas Hutton

Lightweight
1. Matt Edmonds

Novice Heavyweight
1. Chad Andrade
2. Charles Owens
3. Travis Jenkins
4. Robert Rudolph

Novice Middleweight
1. Benjamin Scott
2. Bobby Gilbert
3. Michael Souders
4. Joshua Dean
5. Nicholas Hasselbock

True Novice
1. Yobani Velazquez
2. Davion Rose

Masters Over 40
1. Chad Martin
2. Charles Owens
3. David Wayne Gandee
4. Benjamin Scott
5. Matt Edmonds
6. Bill Vissi

Masters Over 50
1. Scott Zimmerman
2. Bobby Gilbert
3. Eric Schmidt
4. Thomas Johnson
5. Brian Hughes

FIGURE

Overall Winner
Olivia Luper
Class A
1. Michelle Williams

Class C
1. Olivia Luper
2. Laura Hornish
3. Lynnea Kelly
4. Heather Mead
5. Jennifer Richardson
6. Anita Mack

Class D
1. Becky Cassel
2. Johanna Livingston

Class E
1. Tonya Casey
2. Meryam Yeager
3. Malisa Wilson
4. Dyanna Slack

Class F
1. Donna Mariscal
2. Elizabeth Griffin Tietjens
3. Bianca Meyers
4. Ginger Heuker

Novice Class A
1. Laura Hornish
2. Lynnea Kelly
3. Heather Mead

Novice Class B
1. Becky Cassel
2. Jill Guill
3. Desiree Edwards
4. Suzanne Booth

Novice Class C
1. Elizabeth Griffin Tietjens
2. Bianca Meyers
3. Malisa Wilson
4. Robyn Murphy

True Novice
1. Malisa Wilson
2. Heather Mead
3. Jennifer Richardson
4. Robyn Murphy
5. Jamie Cayetano

Masters Over 35 Class A
1. Michelle Williams
2. Becky Cassel

Masters Over 35 Class B
1. Malisa Wilson
2. Johanna Livingston

Masters Over 40 Class B
1. Donna Mariscal
2. Ginger Heuker
3. Meryam Yeager
4. Tonya Casey
5. Jill Guill
6. Malisa Wilson
7. Robyn Murphy
8. Suzanne Booth

Masters Over 50
1. Tonya Casey
2. Dawn Minkley
3. Peggy Walsh
4. Jennifer Richardson
5. Anita Mack

BIKINI

Overall Winner
Chelsea Lawsob
Class A
1. Alexandria Overton
1. Yhon Murphy
2. Sarojnie Dabydeen
3. Evette Cano

Class B
1. Ashley Boettge
2. Wendy Leisring

Class C
1. Carolina Edwards
2. Sarah Adams
3. Tabitha Johnson
4. Emily Martin
5. Savannah Mcgee

Class D
1. Monica Chea
2. Jamie Holmes
3. Rachel Pitts
4. Wendy Yinger

Class E
1. Jade Mcfarland
2. Kristen Lurz
3. Kristin Tritt
4. Mary Gabriel
5. Sarena Althouse

Class F
1. Jasmine Huges
2. Victoria Petrey

Class G
1. Kara Vetere
2. Jolie Stevenson
3. Dustie Hayden

Class H
1. Chelsea Lawsob
2. Chloe Irish
3. Kayla Felice
4. Jen Kerns
5. Caroline Johnson

Collegiate
1. Bailey Pedersen

Novice Class A
1. Melissa Franconia
2. Bailey Pedersen

Novice Class B
1. Monica Chea
2. Sarah Adams
3. Savannah Mcgee
4. Teresa Marling

Novice Class C
1. Kristen Lurz
2. Victoria Petrey
3. Caroline Barhorst
4. Kimberly Beard

Novice Class D
1. Chloe Irish
2. Kara Vetere
3. Jolie Stevenson
4. Kayla Felice
5. Dustie Hayden
6. Jen Kerns

True Novice Class A
1. Michelle Crawford
2. Bailey Pedersen
3. Michelle Keith

True Novice Class B
1. Monica Chea
2. Savannah Mcgee
3. Olivia Farris
4. Christa Mclane
5. Emily Martin

True Novice Class C
1. Victoria Petrey
2. Mary Gabriel

True Novice Class D
1. Chloe Irish
2. Kayla Felice

Masters Over 35 Class A
1. Michelle Crawford
2. Melissa Franconia
3. Michelle Keith

Masters Over 35 Class B
1. Magdalena Faiella
2. Caroline Barhorst
3. Kristin Tritt

Masters Over 35 Class C
1. Dustie Hayden

Masters Over 40 Class A
1. Yhon Murphy
2. Rachel Pitts
3. Wendy Leisring
4. Erica Dudek
5. Evette Cano
6. Melissa Franconia
7. Emily Martin
8. Teresa Marling
9. Wendy Yinger
10. Olivia Farris
11. Kristie Wells
12. Michelle Keith

Masters Over 40 Class B
1. Magdalena Faiella
2. Caroline Barhorst
3. Cecilia Beehler

Masters Over 50
1. Wendy Leisring
2. Erica Dudek
3. Sarena Althouse
4. Cecilia Beehler
5. Kristie Wells
6. Kimberly Beard
7. Christa Mclane

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
James Gun
Class A
1. James Gun

Class B
1. William Petra
2. Alejandro Sosa
3. Kevin Hurd

Class C
1. Jonathan Brion
2. Mustafa Alwan

Class D
1. Chris Colborn
2. Chris Howard
3. James Johnson
4. Chris Hayes
5. Daniel Neeley

Class E
1. Elamin Assaid
2. Dakotah Vanover

Class F
1. Ivan Milicevic
2. Antawan Mack
3. Evan Seay
4. Tyron Porter
5. Conner Mynes

Collegiate
1. Elamin Assaid

Novice Class C
1. Chris Colborn
2. Mustafa Alwan
3. Jonathan Brion

Novice Class D
1. Ivan Milicevic
2. Elamin Assaid
3. Chris Howard
4. Kendyl Moore
5. Conner Mynes
6. Ben Redfield
7. Daniel Neeley

Teen
1. Austin Michael Kremer
2. Ethan Wilson

True Novice Class A
1. Jaciel Martinez Alpizar
2. Vance Burks Ii

True Novice Class B
1. Dakotah Vanover
2. Chris Colborn
3. Brad Tyrer
4. Mustafa Alwan
5. Ben Redfield
6. Malik Austin
7. Austin Michael Kremer

Masters Over 35 Class A
1. James Gun

Masters Over 35 Class B
1. Jesus Ribot

Masters Over 35 Class C
1. Antawan Mack
2. James Johnson
3. Chris Howard
4. Daniel Neeley
5. Josh Henry

Masters Over 40
1. James Johnson
2. Chris Hayes
3. Brad Baird
4. Daniel Neeley

Masters Over 50
1. Byron Rudd
2. Thomas Johnson
3. Brad Tyrer
4. Chris Hayes
5. Brad Baird

Masters Over 60
1. William Engelbrecht

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Samer Jaara
2. Matt Edmonds

Class B
1. Curtis Nelson
2. Nick Smoot
3. Davay Lamar Alexander
4. Jake Gamble
5. Matthew Neal
6. Daniel Derryberry
7. Micah Emmanuel Clare
8. Taylor Strange
9. Matt Holt
10. Ralph Brooks Iii
11. Michael Souders

Class C
1. Dalton Bolin
2. Dakotah Vanover
3. Heath Jones
4. Chris Midgett

Novice Class A
1. Nick Smoot
2. Davay Lamar Alexander
3. Taylor Strange
4. Ralph Brooks Iii
5. Lucas Gibbs

Novice Class B
1. Paul Drake
2. Chris Midgett
3. Cody Hutchison
4. Matt Rains

Teen
1. Daniel Derryberry
2. Austin Michael Kremer

True Novice
1. Jake Gamble
2. Matthew Neal
3. Dakotah Vanover
4. Taylor Strange
5. Chris Mills
6. Ralph Brooks Iii
7. Lucas Gibbs
8. Paul Drake
9. Joshua Davis
10. Austin Michael Kremer

Masters Over 35
1. Curtis Nelson
2. Micah Emmanuel Clare

Masters Over 40
1. Byron Rudd
2. Chris Hayes
3. Matt Edmonds
4. Matt Rains
5. Vlad Efman

Masters Over 50
1. Byron Rudd
2. Chris Hayes
3. Brian Hughes

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Olivia Luper
Class A
1. Olivia Luper
2. Brewer Eklund
3. Meleah Ann Cook

Class C
1. Tabitha Scott

Novice
1. Olivia Luper
2. Tabitha Scott

Masters Over 35
1. Brewer Eklund
2. Dawn Minkley
3. Laura Hornish

Masters Over 40 Class A
1. Michelle Williams
2. Becky Cassel
3. Peggy Walsh
4. Jamie Cayetano

WELLNESS

Overall Winner
Brittany Doshier
Class A
1. Brittany Doshier
2. Michelle Crawford
3. Ernestine Hayden

Class B
1. Christy Gibson

Class C
1. Jennifer House

Novice
1. Brittany Doshier
2. Christy Gibson

True Novice
1. Brittany Doshier
2. Michelle Crawford
3. Ernestine Hayden

Masters Over 35
1. Michelle Crawford

Masters Over 40
1. Christy Gibson