2021 NPC Ironman

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicholas Hamad
Heavyweight
1. Nicholas Hamad
2. Max Stevens
3. Taylor Price
4. Mariel Silva
5. Dan Deusenberry II
6. Link Thomas
7. Lee Rogers

Light Heavyweight
1. William Carr
2. Julian Vargas
3. Bradley Norfolk

Middleweight
1. Shawn A Smith
2. Anthony Parisi
3. Joel Cabrera
4. Ronald Fuentes
5. Paul Emmerling
6. Shawn Lechien

Lightweight
1. Christopher Crifasi

Novice
1. Mariel Silva
2. Anthony Parisi
3. William Carr
4. Bradley Norfolk

Masters Over 35
1. Mariel Silva
2. Lee Rogers

Masters Over 40
1. Shawn A Smith
2. Paul Emmerling
3. Link Thomas

Masters Over 50
1. Ronald Fuentes
2. Christopher Crifasi
3. Shawn Lechien
4. Gary Goff

Masters Over 60
1. Anthony Parisi
2. Jay Cooper
3. Bradley Norfolk

FIGURE

Overall Winner
Carly Craig
Class A
1. Shira Chiesa
2. Shunte Walker

Class B
1. Carly Craig
2. Donna Baran
3. Summer Chapman

Class C
1. Debbie Kiblin
2. Paige Anderson
3. Dani Conner

Novice Class A
1. Shira Chiesa

Novice Class C
1. Paige Anderson
2. Dani Conner

True Novice
1. Paige Anderson
2. Summer Chapman

Masters Over 35
1. Debbie Kiblin

Masters Over 40
1. Carly Craig
2. Debbie Kiblin
3. Donna Baran

Masters Over 50
1. Shunte Walker
2. Dani Conner

BIKINI

Overall Winner
Meya Rayner
Class A
1. Raven Troyer
2. Lara Costa
3. Anais Taboas
4. Viviane Grillo
5. Shunte Walker
6. Natasha Predelus
7. Raquel Perez

Class B
1. Meya Rayner
2. Angela Hendrix
3. Trish Mcilroy
4. Veronika Kurnat

Class C
1. Tiffany Sullivan
2. Tyler Gereg
3. Ines Cabale
4. Olivia Wishman
5. Becky McNichols
6. Riannan Peterson

Class D
1. Kyra Thompson
2. Lindsay Middleton

Novice Class A
1. Raven Troyer
2. Anais Taboas
3. Viviane Grillo

Novice Class B
1. Angela Hendrix
2. Trish Mcilroy
3. Jennifer Braley
4. Fouzia Seedat
5. Deborah Bennett

Novice Class C
1. Tiffany Sullivan
2. Tyler Gereg
3. Ines Cabale
4. Olivia Wishman
5. Becky McNichols
6. Riannan Peterson

Novice Class D
1. Kyra Thompson
2. Lindsay Middleton

True Novice
1. Kyra Thompson
2. Tiffany Sullivan
3. Angela Hendrix
4. Olivia Wishman
5. Trish Mcilroy
6. Jennifer Braley
7. Viviane Grillo
8. Fouzia Seedat
9. Raquel Perez
10. Stephanie Russ
11. Natasha Predelus
12. Lindsay Middleton

Masters Over 35 Class A
1. Lara Costa
2. Natasha Predelus

Masters Over 35 Class B
1. Trish Mcilroy

Masters Over 35 Class C
1. Tiffany Sullivan
2. Becky McNichols
3. Riannan Peterson

Masters Over 35 Class D
1. Kara Boyles

Masters Over 40
1. Trish Mcilroy
2. Kara Boyles
3. Jennifer Braley
4. Fouzia Seedat
5. Lisa Michel
6. Stephanie Russ
7. Natasha Predelus

Masters Over 50
1. Maria Flores
2. Shunte Walker
3. Stephanie Russ
4. Raquel Perez

Masters Over 60
1. Maria Flores
2. Cyndi Welch
3. Deborah Bennett
4. Janet Pettitt

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joshua Wilson
Class A
1. Joshua Wilson
2. Rick Artandi

Class B
1. Scott Carter

Class C
1. Kyle Ford
2. Elvin Escobar
3. Jonathon Reardon
4. Shaquille Coleman
5. Jason Verbus
6. Ryder Ross

Class D
1. Walter Bergakker
2. Patrick Tart
3. Josh Kaufmann
4. Austin Rhodes
5. Caleb Hynson
6. Mohammad Shahin
7. Jordan Zanowski
8. Kena Epps
9. David Krusing

Novice Class C
1. Elvin Escobar
2. Derek Partridge

Novice Class D
1. Yinner Colina
2. Josh Kaufmann
3. Caleb Hynson
4. Mohammad Shahin

True Novice
1. Kyle Ford
2. Elvin Escobar
3. Daniel Rodriguez
4. Caleb Hynson
5. Mohammad Shahin
6. Michael Russell
7. Sam Denor
8. Sean Kelley

Masters Over 35 Class A
1. Rick Artandi

Masters Over 35 Class B
1. Elvin Escobar
2. Scott Carter
3. Jason Verbus

Masters Over 40
1. Yinner Colina
2. Anthony Frey
3. Caleb Hynson
4. Rick Artandi
5. Scott Carter
6. Kena Epps
7. Michael Russell
8. Jason Verbus
9. Derek Partridge

Masters Over 50
1. Anthony Frey
2. Rick Artandi
3. Scott Carter
4. Stuart Switzer
5. Sean Kelley

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jonathan Keenan
Class A
1. Joshua Wilson
2. Jose Perez
3. Joel Cabrera
4. Zaack Bahia

Class B
1. Carson Kedrowski
2. Aleksander Pacocha
3. Sebastian Gutierrez
4. Garrison Gamm
5. Troy London
6. Juan Aguinaga
7. Jay Cooper

Class C
1. John Immel
2. Courtney Moore
3. Tyler Welling

Class D
1. Jonathan Keenan
2. Austin Rhodes
3. Taylor Price

Novice
1. Courtney Moore
2. Taylor Price
3. Garrison Gamm

Masters Over 35 Class B
1. Garrison Gamm
2. Troy London

Masters Over 35 Class C
1. Courtney Moore

Masters Over 60
1. Jay Cooper

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Yetta Hansell
2. Chereise Williams-Hays

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Yetta Hansell
2. Sarah Lett-Smalls
3. Chereise Williams-Hays
4. Gabriela Hallmark

WELLNESS

Overall Winner
Marissa Deblasie
Class B
1. Mimi Rios

Class C
1. Marissa Deblasie

Class D
1. Marina Yavalar

Novice Class B
1. Mimi Rios

Novice Class D
1. Marina Yavalar

True Novice
1. Marissa Deblasie
2. Marina Yavalar