2020 NPC Ty Pope Classic

NPC
Years: 2020 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jason Hamner
Heavyweight
1. Jordan Vanderflier

Light Heavyweight
1. Jason Hamner
2. Mark Teti
3. Samir Chao
4. Timothy McGuiness
5. Diego Rodriguez

Middleweight
1. Anthony Plaza
2. Jessie Hansen
3. DC Fawcett

Novice
1. DC Fawcett

Masters Over 40
1. Jason Hamner
2. Mark Teti
3. DC Fawcett
4. Timothy McGuinness
5. Diego Rodriguez

Masters Over 50
1. Ralph Avallone

FIGURE

Overall Winner
Myia Lynn
Class A
1. Myia Lynn
2. Charise Parker
3. Sarah Fawcett

Class B
1. Carina Serafin

Class D
1. Carmen Zayas
2. Kinley Brackins
3. Shannon Scott

Novice
1. Carina Serafin
2. Sarah Fawcett
3. Kinley Brackins
4. Shannon Scott

True Novice
1. Kinley Brackins
2. Veronica Santiago

Masters Over 35
1. Charise Parker

Masters Over 40
1. Sarah Fawcett

Masters Over 45
1. Carmen Zayas
2. Veronica Santiago

Masters Over 50
1. marie raia

BIKINI

Overall Winner
Destini Riposta
Class A
1. Lili Dong
2. Ana Carla Brandao
3. Vanessa Nicholson
4. Kristy Hernandez
5. Theresa MacDonald
6. Esmeralda Torres
7. Barbara Diana

Class B
1. Maria Hierholzer
2. Alicia Zimmerman
3. Samantha Marcolina
4. Meya Rayner
5. Brittany Arce
6. Sara Ramos
7. Tara Faggiole
8. Sarah Richmond

Class C
1. Paulina Lean
2. Maria Baldassarre
3. Manuela Velez
4. Alexandria Conklin

Class D
1. Destini Riposta
2. Shaniece Stonewall
3. Amanda Edwards
4. ANA CAROLINA TURCO
5. Lindsey Noordsij
6. Eve Brock

Novice
1. Destini Riposta
2. Lili Dong
3. Meya Rayner
4. Ana Carla Brandao
5. Sara Ramos
6. Lindsey Noordsij
7. Kristy Hernandez
8. ANA CAROLINA TURCO
9. Eve Brock
10. Barbara Diana

True Novice
1. Destini Riposta
2. Maria Baldassarre
3. Lili Dong
4. Amanda Edwards
5. ANA CAROLINA TURCO
6. Sarah Richmond
7. Manuela Velez
8. Esmeralda Torres
9. Eve Brock
10. Revelina Berto
11. Alexandria Conklin
12. Barbara Diana

Masters Over 35
1. Maria Baldassarre
2. Vanessa Nicholson
3. Tara Faggiole
4. ANA CAROLINA TURCO

Masters Over 40
1. Vanessa Nicholson
2. Tara Faggiole
3. Solange Orna
4. Sarah Richmond
5. Eve Brock

Masters Over 45
1. Theresa McDonald
2. Solange Orna

Masters Over 50
1. Theresa McDonald
2. Solange Orna
3. Barbara Diana

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Cordell Waddey
Class B
1. Robert Abreu
2. Alonso Barraza
3. Vincent Torres
4. Stanislav Shkilnyi
5. James Pepe

Class C
1. Luciano Baptista
2. Travis Morrow
3. Rafael Luciano

Class D
1. Cordell Waddey
2. Deke Walker
3. Anthony Guzman
4. Denzel Hanna
5. Ovidiu Talpeanu
6. David Brewer
7. Astor Forbes
8. Wayne Soltau
9. Alfredo Santana Velazquez
10. Tyler Korpela
11. Zachary Collier
Jason Ng

Novice
1. Denzel Hanna
2. David Brewer
3. Luciano Baptista
4. Alfredo Santana Velazquez
5. Astor Forbes
6. James Pepe
7. Tyler Korpela
8. Vincent Torres
9. Zachary Collier
Jason Ng

True Novice
1. Herbert Jenkins
2. Luciano Baptista
3. Joe Constantino
4. Tyler Korpela
5. Stanislav Shkilnyi
6. Zachary Collier
7. Bernardo Abraham

Masters Over 35
1. Juan Rivera
2. Rafael Luciano
3. Douglas Sanchez
4. Alonso Barraza
5. Tyler Korpela
6. Stanislav Shkilnyi
7. Thomas Morey

Masters Over 45
1. Herbert Jenkins
2. Luciano Baptista
3. Wayne Soltau
4. Thomas Morey
5. Woodrow Wills

Masters Over 50
1. Ralph Avallone
2. Charles North
3. Thomas Morey
4. Carlos Velazquez
5. Vincent Ramos
6. Frank Nadotti
7. Woodrow Wills

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Anthony Plaza
Class A
1. Anthony Plaza
2. DC Fawcett

Class B
1. Jonathan Nembhard
2. Jessie Hansen
3. Robert DeVincentis
4. Travis Morrow
5. Blake Caulder
6. Danny Detore
7. Samir Chao
8. Carmen Musso

Class C
1. Jesse Garcia
2. Drew Oquendo
3. Paulo Sevick
4. Timothy McGuiness
5. Zachary Collier
6. Andrew Donaldson

Class D
1. Hugo Quintero

Novice
1. Jonathan Nembhard
2. Drew Oquendo
3. DC Fawcett
4. Zachary Collier
5. Duane Hagstrom

Masters Over 35
1. Jonathan Nembhard
2. Robert DeVincentis
3. Timothy McGuinness
4. DC Fawcett
5. Hugo Quintero

Masters Over 45
1. Robert DeVincentis
2. Duane Hagstrom

Masters Over 50
1. Ralph Avallone
2. Juan Perez
3. Frank Nadotti

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Anastasia Rider
2. Nicole Hagstrom

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Anastasia Rider
2. Olivia Nase
3. Sarah Fawcett
4. Charise Parker
5. Nicole Hagstrom

Novice
1. Sarah Fawcett
2. Nicole Hagstrom

Masters Over 35
1. Sarah Fawcett
2. Charise Parker
3. marie raia
4. Nicole Hagstrom
5. Donna Cacciatore

WELLNESS

Overall Winner
Lili Dong
Class A
1. Lili Dong
2. Ana Carla Brandao
3. Veronica Paredes

Class B
1. Adelina Veronica Feuerbacher
2. Aida Hernandez

Class C
1. Iris Quintero

Class D
1. Kimberli Beckett

Masters Over 35
1. Iris Quintero