2020 NPC Body BE 1

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dominic Whitley
Super Heavyweight
1. Dominic Whitley
2. Jeffery Brand

Heavyweight
1. Jerome Bohuslarizki
2. Scott Usry

Light Heavyweight
1. DiAngelo Freeman
2. Matt Burttram
3. Roland Huff Jr.
4. Roger Moore

Middleweight
1. Bart Tompkins

Novice Heavyweight
1. Jerome Bohuslarizki
2. Roland Huff Jr.
3. Justin Peck

Novice Lightweight
1. Rico Russ

Novice Middleweight
1. Bart Tompkins
2. Roger Moore
3. Henry Quintero
4. Jonathon McCormick
5. Larry Hood

True Novice Heavyweight
1. Jerome Bohuslarizki

True Novice Lightweight
1. Bart Tompkins
2. Jonathon McCormick

Bantamweight
1. Rico Russ

Masters Over 35
1. Larry Hood

Masters Over 40
1. Jeffery Brand
2. Roger Moore
3. Jonathon McCormick

Masters Over 50 Heavyweight
1. Roger Moore

Masters Over 50 Lightweight
1. Larry Hood

Masters Over 60
1. Larry Hood

FIGURE

Overall Winner
Briana Lee
Class A
1. Maya Mon Fiston

Class B
1. Joan Skipper
2. LeAngela Jones

Class C
1. Briana Lee
2. Melissa Heller

Class D
1. Shana Lansdell

Dothan
1. Jessica White

Novice
1. Jessica White
2. Katherine Guillot
3. Cheryl Harrison

True Novice
1. Megen Thornton
2. Katherine Guillot

Uniform
1. LeAngela Jones

Masters Over 35
1. Shana Lansdell
2. Melissa Heller

Masters Over 40
1. Joan Skipper
2. Cheryl Harrison

BIKINI

Overall Winner
Paola Rodriguez
Class A
1. Natalie O'Neal
2. Ashton Treon
3. Lauren Talley
4. Ana Origel

Class B
1. Carolyn Torres-Tapley

Class C
1. Paola Rodriguez

Class D
1. Catherine Barton
2. Tiffany Wright
3. Jessica Catrett
4. Grace Harvison

Novice
1. Paola Rodriguez
2. Catherine Barton
3. Tiffany Wright
4. Jessica Catrett
5. Carolyn Torres-Tapley
6. Ana Origel

True Novice
1. Natalie O'Neal
2. Catherine Barton

Uniform
1. Ana Origel

Masters Over 35
1. Carolyn Torres-Tapley

Masters Over 40
1. Ana Origel

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Pressley
Class A
1. Luis Vasquez

Class B
1. David Salazar

Class C
1. Michael Pressley
2. Justin Stone

Class D
1. Dakota Harrow
2. James Williams
3. Christopher McVay
4. Miguel Ramos
5. Aaron Scoggin
6. Jermaine Dixon
7. Raymond Wiehe

Dothan
1. Aaron Scoggin
2. Henry Quintero

Novice
1. Christopher McVay
2. Luis Vasquez
3. David Salazar
4. Scott Moss

True Novice
1. Henry Quintero
2. Scott Moss

Masters Over 40
1. Scott Moss

Masters Over 50
1. Larry Hood

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
DiAngelo Freeman
Class B
1. DiAngelo Freeman
2. Jonathon Wilson

Class C
1. Jerome Bohuslarizki
2. Dakota Harrow
3. Miguel Ramos
4. Justin Peck
5. Aaron Scoggin
6. Jeff McCall

Dothan
1. Aaron Scoggin

Novice
1. Jonathon Wilson
2. Jonathon McCormick
3. Scott Moss

Masters Over 35
1. Justin Peck

Masters Over 40
1. Jeff McCall
2. Jonathon McCormick
3. Scott Moss

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Cheryl Hawk

WOMEN'S PHYSIQUE

Open
1. Joan Skipper
2. Cheryl Hawk
3. Melanie Hammond

Masters
1. Joan Skipper
2. Cheryl Hawk